Püf noktaları 3

Mutfakta işlerimizi kolaylaştıracak püf noktalarına,kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ispanak alırken kökleri kısa olanları tercih ...Mutfakta işlerimizi kolaylaştıracak püf noktalarına,kaldığımız yerden devam ediyoruz.


Ispanak alırken kökleri kısa olanları tercih edin.Çünkü kökleri kısa olan ıspanaklar daha lezzetlidir.

Maydanozlarınızı uzun süre buzdolabında aynı tazelikte koruyabilmek için bir kavanoza doldurarak ağzını sıkıca kapatın.

Vitamin değerini yitirmemesi için sebzeleri az su ile haşlayın,haşlama sularını da çorba vs.gibi yemeklerde değerlendirin.

Mantarların pişerken kararmaması için suyuna tuz ve limon suyu ilave edin.

Havucun renginin canlı olması için kaynar suda haşladıktan sonra hemen soğuk suyun içine koyun.

Kırmızı pancarı haşlarken içine saplarını da koyarsanız rengi kırmızı olur.Hatta bir fincan sirke de ilave edebilirsiniz.

Bütün kalın damarlı bitkiler gibi kırmızı lahananın da hazmı biraz zordur.Bu yüzden özellikle çiğ yenecekse incecik doğrandıktan sonra tuzla ovup yıkadıktan sonra sirke dökerek biraz bekletmek gerekir.

Bamya yemeği yaparken dağılmaması ve diri gözükmesi için haşlama suyuna bir fincan sirke ilave edin.

Patlıcanı yağda kızartmadan önce üzerine tuz serperek bekletin.Daha sonra yıkayıp kuruladığınız patlıcanları kızgın yağda kızartın.

Patates,karnıbahar,lahana ve şalgamı haşlarken renklerinin canlı olmasını sağlamak için kaynayan suya bir miktar sirke yada limon suyu ekleyin.

Soğan soyarken gözlerinizin yanmaması için soğanların kabuklarını soyup bir 10 dakika buzlukta bekletin.

Ayva tatlısı ya da reçelinin renginin kırmızı olması için ayva çekirdeklerini bir tülbent içinde ayvalar ile birlikte kaynatın.

Unla yapılan tatlılara mutlaka bir miktar tuz koyun.

Pasta ve kekleri piştikten sonra kalıplarından çabucak çıkarabilmek için hazırladığınız hamuru dökmeden önce kalıbı hafif yağlayın veya içine yağlı kağıt döşeyin.

DAHA FAZLA LEZZET

püf noktaları 3 5265752484599301017

Yorum Gönder

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim aşağıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır... Mesajınızı yazdıktan sonra isminizi yazarsanız sizi tanıyabilmem açısından çooook mutlu olurum....

emo-but-icon

paylasmak güzeldir.

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

Translate

Blog Arşivi

Yayın Baslıklarımız

En Lezzetliler

İzleyiciler

@VANİLİNSTR

Görüntüleme Sayısı

item