Usa Rice Federation Yabani Pirinç Workshopu

USA Rice Federation tarafından 30 Aralık 2014 tarihinde,Radisson Blu Hotel’de bloggerlara yönelik olarak düzenlenen etkinlikte, yabani p...USA Rice Federation tarafından 30 Aralık 2014 tarihinde,Radisson Blu Hotel’de bloggerlara yönelik olarak düzenlenen etkinlikte, yabani pirincin sağlık ve beslenme avantajlarının anlatımı ile World Master Chef Sertifikası bulunan ilk Türk şef olan Fikret Özdemir ile, yılbaşı konseptli yemek pişirme çalışması gerçekleştirdik.Yabani pirincin üretimi, dünyada ve Türkiye’deki kullanım alanları ile ilgili olarak bilgiler verilen etkinlikte, yabani pirincin Türk tüketicileri tarafından sağlıklı, besleyici ve keyifli bir hububat çeşidi olarak değerlendirildiği anlatıldı.

Amerikan Birleşik Devletleri’nde 10.000 yılı aşkın bir süre temel gıda maddesi olarak kullanılmış olan yabani pirinç, bölgeye özgü tek hububat çeşididir.
 Bu hububat, Kuzey Amerika’da; özellikle de dünya hasadının yüzde 60’ını arz eden Kaliforniya’da yetiştirilmektedir
Amerika'lı yerliler tarafından değerli hububat olarak görülen bu pirinç, düşük yağ oranı, uzun süre depolama ömrünün olması, beyaz ve kahverengi pirince nazaran iki kat protein içermesi, kanser, diyabet ve obezite riskini azaltması, dengeli ve sağlıklı bir diyet için ideal bir temel olmasıyla dikkat çekmektedir.100 gram pişmemiş pirinçteki 14 gram protein ile, yabani pirinç beyaz ya da kahverengi pirincin neredeyse iki katı kadar protein içerirken, kalori içeriğinde çok az fark bulunmaktadır. 
Ayrıca siyah hububatların riboflavin ve niyasin içeriği yüksektir; karbonhidrat, lif ve mineral açısından zengin olan bu hububatlar, çok az sodyum içermektedir.
 Besin maddelerinin bu kusursuz bileşimi sayesinde, yabani pirinç dengeli, sağlıklı bir diyet için ideal bir temel oluşturmaktadır. 
Yabani pirinç, glütensiz bir gıda maddesi olarak,alerjisi olan kişiler için yararlıdır ve bu yüzden yemek endüstrisinde büyük bir avantaj sağlamaktadır.


Çok yönlü kullanım alanlarıyla yabani pirinç, saf olarak ya da diğer uzun daneli pirinçlerle birlikte harmanlanmış bir şekilde kullanılabilir. 
Yemeklere özgün bir lezzet katan bu hububat aynı zamanda pilavlarda, çorbalarda ve salatalarda yer aldığında siyah renginden ötürü yemekleri görsel bir şölene de dönüşmektedir.


Pişirme Yöntemi: İdeal olarak, yabani pirinci en az 12 saat suda bırakın.
 Suyu süzün ve iki katı tuzla suda 35 dakika kadar pişirin. 
Yabani pirinç pişirmeden önce suya yatırılmamışsa, dört katı tuzla suda 45 ila 55 dakika, suyu çekilene kadar pişirin.
 İpucu: Tanelerin üçte ikisi açılıp, krem rengi içleri ortaya çıktığında yabani pirinç pişmiş demektir.


Yabani pirinçle ilgili bilgilenmenin ardından,mutfağa girip şef Fikret Özdemir'le birlikte yılbaşı için lezzeti bizi bizden alan nefis bir hindi,yanında elma püreli kırmızı lahana ve yabani pirinçli salata yaptık..


Hindimiz servise hazır:))


Yabani pirinçli salatamızın tat kontrolü:))


Şefimiz Fikret Özdemir bizleri mutfağında keyifle ağırlarken, lezzeti şahane yemekler hazırladı..


Geçirdiğimiz keyifli anlardan kolaj hazırladım:))

Yemek yapımının tamamlanmasının ardından tadım kısmına geçtik..
Hepsi birbirinden lezzetli yemeklerin ardından etkinliği bitirdik.

Bu güzel gün için Usa Rice Federation firmasına,Şef Fikret Özdemir'e,Radisson Blu Hotel çalışanlarına ve Hatice hanıma çok teşekkür ediyorum.

Başka bir etkinlikte görüşmek üzere..

DAHA FAZLA LEZZET

Usa Rice Federation Yabani Pirinç Workshopu 2058099996721727576

Yorum Gönder

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim aşağıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır... Mesajınızı yazdıktan sonra isminizi yazarsanız sizi tanıyabilmem açısından çooook mutlu olurum....

emo-but-icon

paylasmak güzeldir.

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

Translate

Blog Arşivi

Yayın Baslıklarımız

En Lezzetliler

İzleyiciler

@VANİLİNSTR

Görüntüleme Sayısı

item