Pestil Dükkanı

Pestil Dükkanı Pestil Köme Bugün yorgunluk kahveme eşlik eden pestil ve köme sevgili @hulyameral 'in kurmuş olduğu "@pe...


Pestil Dükkanı

Pestil
Köme


Bugün yorgunluk kahveme eşlik eden pestil ve köme sevgili @hulyameral 'in kurmuş olduğu "@pestildukkani"'ndan..
Mutlaka denemeniz gereken tatlar..Özellikle rulo ve muska pestil yemeye doyamayacağınız lezzetler..

Gümüşhane'de kırsal kesimde yaşayan kadınlara istihdam yaratmak ve Gümüşhane lezzetlerini daha da bilinir hale getirmek için yola çıkmış sevgili Hülya..
Yolun açık olsun Hülya'cığım..
Projenin bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştiğini aktaran Pestil Dükkanı kurucusu Hülya Meral, “E-ticaret sitemizin Gümüşhane’nin geleneksel lezzetlerinin bilinirliğini artırmak gibi bir kuruluş amacı olduğu gibi, temelinde, kişilerin -özellikle çocukların-, sağlıklı ve doğal gıdaya ulaşımını kolaylaştırmak, Gümüşhane’deki kadın istihdamının artışına katkı sağlayarak kırsal alanda kadının güçlendirilmesine aracı olmak gibi bir misyonu da var. Birinci yılımızı tamamladığımızda Gümüşhane sironu, geleneksel Gümüşhane ekşi mayalı ekmeği, erişte gibi lezzetlerin üretimi için Gümüşhane’de, sadece kadınların istihdam edildiği bir üretim tesisi kurma hayalimiz var. Umarım planladığımızdan kısa bir sürede hayata geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.


Sağlıklı gıdaya ulaşmak trend değil, artık zorunluluk

Yeni bir marka yaratma ve bu geleneksel lezzetleri daha büyük kitlelerle buluşturma bilinci ve amacıyla hareket eden Meral, “Günümüzde sağlıklı gıdaya ulaşmak çok önemli bir hale geldi. Bu bir trend değil, artık zorunluluk. Hastalıkların arttığı bu dönemde sağlıklı gıdalarla beslenerek bağışıklık sistemimizi sağlam tutmak en büyük önceliğimiz. Her geçen yıl sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda bilinç ve farkındalık artıyor. Tüketiciler aldıkları ürünün etiketini, içeriğini okuyor, sorguluyor. Kendileri ve sevdikleri için vücuda maksimum fayda sağlayacak gıdalara yöneliyor. Geleneksel yöntemlerle fabrikada, içeriğinde hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, gıda mühendislerinin gözetiminde üretilen pestil ve köme, hem sağlıklı ve zinde bir beden için hem de günlük enerji ihtiyacını karşılaması sebebiyle tercih edilebilecek en nitelikli atıştırmalıklardan biri” diye konuştu.


Hülya Meral, Pestil Dükkanı’nın ana ürün gamında 10 çeşide yakın pestil ve köme bulunduğunu, kısa bir süre sonra çeşitli kahve zincirleri, oteller, organik gıda mağazaları ve marketlerde bu markayla ürünün satışının başlayacağının altını çizerek, “Sitede pestil ve kömenin yanısıra sıfır şekerle yapılan dut ve keçiboynuzu pekmezi, dut kurusu, ceviz, iç fındık, fındık ezmesi, tuzlanmış kabuklu fındık, kuşburnu çayı ve kuşburnu marmeladı gibi yan ürünler de satışta. Perakende satışımız olduğu gibi, horecaya ve çeşitli alışveriş noktalarına toptan satışımız da mevcut. Sadece Türkiye’den değil, komşu ülkelerimizden ve Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızdan da ciddi bir talep var. Seneye yurtdışına da gönderim yapmayı planlıyoruz. Müşterilerimizin şirket açılışı, basın toplantısı, baby shower, nişan, sünnet düğünü gibi ihtiyaçlarına da çözüm ortağı oluyoruz” dedi.


Her yıl 5 bin ton pestil ve köme üretiliyor

Gümüşhane’de her yıl 5 bin ton pestil ve köme üretildiğini ve üretimde sadece dut meyvesinin kullanıldığını vurgulayan Meral, “Dut ve ceviz, pestil ve kömenin ana hammaddesi. Gümüşhane’nin iklimi dolayısıyla her ikisi de bolca yetişiyor. Pestil ve kömenin içerisinde bulunan dut, süt, bal, ceviz ve fındık gibi malzemeler tam bir enerji deposu ve pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Dutun içinde çeşitli organik asitler, pektin ve şeker bulunuyor. Dut, bebeklerin ve çocukların büyüme ve gelişmesi için de çok değerli bir besin maddesi. Ayrıca astım- bronşit gibi hastalıklara iyi geliyor ve kan yapıcı özelliği ile kıymeti gıda maddelerinden biri. Sağlıklı bir beden ve yaşam için mutlaka öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane dut pestili ve kömesi, geçtiğimiz yıl Metro Türkiye’nin Coğrafi İşaretli ürünlerin yok olmamaları, bozulmamaları, oldukları gibi korunmaları için kayıt altına alınmalarına destek verdiği “Coğrafi İşaretli Ürünler” projesiyle gündeme gelmişti.

Pestil Dükkanı'na www.pestildukkani.com linkinden ulaşabilirsiniz.

Bilgi için:
Hülya Meral
0530 385 09 79

Pestil Dükkanı

Pestil
Köme

DAHA FAZLA LEZZET

tuzlu fındık 1931806767782048455

Yorum Gönder

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim aşağıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır... Mesajınızı yazdıktan sonra isminizi yazarsanız sizi tanıyabilmem açısından çooook mutlu olurum....

emo-but-icon

paylasmak güzeldir.

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

Translate

Blog Arşivi

Yayın Baslıklarımız

En Lezzetliler

İzleyiciler

@VANİLİNSTR

Görüntüleme Sayısı

item