California Cevizinin Faydaları

Backhaus İstinye Park Şubesinde 24 Mart tarihinde,California Walnut Commission ve Backhaus ortaklığıyla düzenlenen etkinlikte,cevizin...Backhaus İstinye Park Şubesinde 24 Mart tarihinde,California Walnut Commission ve Backhaus ortaklığıyla düzenlenen etkinlikte,cevizin çok yönlü kullanımı ve sağlık açısından faydalarının ele alındığı,keyifli ve lezzetli bir kahvaltıda buluştuk.


Cevizin faydaları hepimiz tarafından bilinir elbet ama ben yine de hatırlatma mahiyetinde yazmak istedim.


Ceviz,yemişler arasında bitki temelli omega-3 yağ asidi alfa-linolenik asit(ALA) içeriğinin yüksekliğiyle,eşşisz bir konuma sahiptir.
Omega-3'ler vücudun tüketilen gıdalardan alması gereken esas yağlardır.
Cevizde sağlık için önem taşıyan bir çok besin maddesi bulunur.
Ceviz konusunda 20 yıldır devam eden bilimsel araştırmalarda,cevizin kalp sağlığı,diyabet,kanser,kilo yönetimi ve bilişsel davranış açısından getirdiği bir çok potansiyel fayda ortaya konulmuştur. Etkinlikte söz alan Backhaus kurucusu Dr. Hilal Duruk, Backhaus'un Türkiye'nin en yenilikçi fırın ve pastanesi olarak ürünlerinde ceviz kullanmaya önem verdiğini, müşterilerin cevizli ürünlere özellikle ilgi gösterdiğini belirtti.
Özellikle cevizli kurabiye ve cevizli ekmeğin çok lezzetli olduğunu söylemeden geçmek istemedim:))Dr. Hilal Duruk’tan sonra konuşma yapan ünlü program sunucusu ve yemek yazarı Elif Korkmazel,ceviz tüketmenin insan sağlığı için oluşturduğu 10 yararlı noktaya değindi.
İşte o 10 önemli nokta;

1)    Ceviz, Omega 3  (alfa-linolenik asit) açısından en zengin ağaç yemişidir. Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir.   (PAN 2012)
2)    Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin %30, inme riskinin ise %49 azaltıldığı Predimed çalışmasında da kilit bir gıda olarak öne çıkmıştır (Estruch, 2014).
3)    Batının tipik beslenme şekline eklenen cevizin, sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirlenmiştir. (Robbins, 2012)
4) Ceviz, yaygın olarak tüketilen yemişler ve yer fıstıkları arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahiptir. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidandır  ve kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynadığı bilinmektedir. (Vinson, 2012)


 5)    Günde 56 gram ceviz tüketmenin, organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotelyal işlevi geliştirdiği görülmüştür. Beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır. (Katz, 2012)
6)    Günde 42 gram ceviz tüketmenin, kalp-damar hastalıklarının iki risk faktörü olan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi anlamlı düzeyde azalttığı tespit edilmiştir.  (Wu, 2013)
7)    Yüksek miktarda ceviz tüketimi, kadınlarda tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir. (pan 2013)
8)  Ceviz dahil olmak üzere daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu; genel bilişsel kabiliyette iyileşme sağlayabildiği ve halk sağılığı açısından kolaylıkla kullanılabilecek bir ürün olduğu ifade edilmiştir. (O’brien, 2014)


9)   Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (yaklaşık %9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur. (Kris-etherton, 2014)
10) Ceviz, sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer almalıdır.  (Hardman, 2014)Uzmanlar sağlıklı beslenme için,her gün bir avuç ceviz öneriyor..
Cevizi farklı tatlarda kullanmak isterseniz bir kaç öneri sizlere:
Çiğ veya baharatlı ceviz,tavuk,balık veya kuzu için harika bir kaplamadır.
Tok tutucu bir çıtırlık için,makarnanıza kavrulmuş ceviz ve sebze ekleyin.
Cevizleri rokfor,kurutulmuş meyve ile birleştirilerek akşam yemeği sonrası güzel bir keyif tabağı hazırlayın.
Ballı yoğurdun veya taze meyveli waffle üzerine ceviz koyarak,kahvaltınızı renklendirin.
Dövülmüş ceviz,pesto ve humus gibi tabaklar için harika bir tat verir.
Cevizli ekmek hamurlarına kırın ve mısır ekmeğinden pizza hamuruna ve küçük keklere kadar çeşitli gıdaları cevizle hareketlendirin.

Saklama koşullarına gelince:
California cevizini soğukta saklayabilirsiniz;çünkü ısı,cevizdeki yağın yapısını değiştirerek istenmeyen kokulara ve tatlara yol açabilir.
Cevizleri eğer 1 ay veya daha uzun süre kullanmayacaksanız,derin dondurucu da saklayabilirsiniz.

Kalp ve damar dostu,sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir unsuru olan ceviz, mutfaklarımızdan eksik etmeyelim.
Cevizin sağlık için faydaları hakkında bilgi almak ve tüm ailenize sunabileceğiniz lezzetli ve basit tariflere ulaşmak için http://www.walnuts.org/ sitesini ziyaret edebilirsiniz..

Başka bir etkinlikte görüşmek üzere..


DAHA FAZLA LEZZET

new 2591753602731970944

Yorum Gönder

 1. Keyifli bir günde ,sağlıklı bilgiler edindiğimiz bir etkinlikte birlikte vakit geçirmek güzeldi tatlım .
  Emeğine sağlık…
  Sevgiler tatlım…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emelciğim benim içinde çok keyifli bir gündü bir de dönüşümüz güzel olsaydı iyi olacaktı:))Sevgilerimi gönderiyorum..

   Sil
 2. çok güzel bilgilendirme olmuş..çok teşekkür ederim ..

  YanıtlaSil
 3. Çok keyifli bir gün ve etkinlik olmuş..Hepinize kucak dolusu sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nursenciğim çok teşekkür ediyorum tatlım..Sevgiler bizden de..

   Sil
 4. Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler... ;Ceviz tam anlamı ile bir mucize....

  YanıtlaSil
 5. Ceviz in faydalarını bir kez daha hatırladım. Güzel etkinlik olmuş. Güzel anlatım canım. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evlerimizden eksik edilmemesi gereken bir besin ..Çok teşekkür ediyorum canım.Sevgiler..

   Sil
 6. Güzel bir etkinlik olmuş cnmm Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. çok güzel yazmışsınız teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel bir etkinlik olmuş bilgilendirme için de teşekkür ederiz ♥

  YanıtlaSil
 9. Hem yeni bilgiler edinmek, hem yeni tatlar denemek çok güzel tabii ki.Hele bir de arkadaşlarınız ile aynı ortamda çok güzel olmuş.Güzel vakit geçirmişsiniz. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 10. Güzel bir etkinlik olmuş,paylaştığınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 11. Sevil hanımcığım ben teşekkür ederim,sevgiler..

  YanıtlaSil
 12. Sevil hanımcığım ben teşekkür ederim,sevgiler..

  YanıtlaSil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim aşağıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır... Mesajınızı yazdıktan sonra isminizi yazarsanız sizi tanıyabilmem açısından çooook mutlu olurum....

emo-but-icon

paylasmak güzeldir.

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

Translate

Blog Arşivi

Yayın Baslıklarımız

En Lezzetliler

İzleyiciler

@VANİLİNSTR

Görüntüleme Sayısı

item